Moc interwałów

Postaram się w skrócie opowiedzieć, dlaczego powinniście wybierać tę formę wysiłku, aby pozbyć się jak największej ilości tłuszczu podczas waszej redukcji.

Sam wysiłek interwałowy nie redukuje naszej tkanki tłuszczowej, gdyż jest ona źródłem energii tylko w pracy tlenowej tzw. cardio. Więc jakie są korzyści pracy anaerobowej (beztlenowej)?

  1. Trening wpływa na przyśpieszenie metabolizmu; długo po ciężkim interwale organizm czerpie energię z tłuszczu.
  2. Przy interwale bardzo ciężko o adaptację, czyli przyzwyczajenie naszego organizmu do wysiłku i osłabienie jego efektów.
  3. Wpływa na spadek kortyzolu, czyli działa antykatabolicznie.
  4. Wpływa na testosteron, czyli działa anabolicznie.
  5. Czas, bo nie musimy wykonywać 45–60 minutowej sesji, tylko 15–20 minut.
  6. Brak monotonii i wiele ciekawych rozwiązań na trening.

Jak sami widzicie, można wymienić wiele zalet takiej formy treningu. Dla przykładu przedstawię kilka treningów interwałowych:

Ergometr wioślarski:
60s — tempo 3,00s/500m
20s — tempo MAX

Bieżnia:
60s — marsz: tempo 4,5km/h wznios: 0,0
30s — podbieg: tempo 10,0km/h wznios: 10,0

Skakanka (wersja dla osób wytrenowanych):
60s — skoki na skakance
10s – 3–4 Burpee

Powyższe przykłady służą wyłącznie zobrazowaniu formy wysiłku. Interwał powinien być dobrany dla każdego indywidualnie. Celem jest wymuszenie, w krótszym czasie, maksymalnej pracy od swojego organizmu i w dłuższym czasie regeneracji na kolejne rundy. To właśnie te wahania między niskim, a skrajnie wysokim pulsem ciągną za sobą wyżej wypisane korzyści.

Do dzieła! :-)

Źródło: trenerpro.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Aerobiczna szóstka Weidera 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 4 najlepsze sporty dla kobiet Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Co to jest burpees? Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Skalpel. Rezultaty treningu z Ewą Chodakowską Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? 10 zalet jazdy na rowerze Najważniejsze zasady po bieganiu, o których musisz pamiętać Najczęstsze błędy po treningu

Popularne w tym tygodniu:

Trening, który pozwoli spalać kalorie przez 24 godziny Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Ćwiczysz na trampolinie? To może się dla ciebie źle skończyć Znasz Shauna T, autora "Insanity"? Teraz pokazuje ćwiczenie, które powinieneś wykonywać, gdy nie masz czasu na cały trening Od zwykłej nastolatki do miss bikini. W czym tkwi sekret Małgosi Mączyńskiej? Skuteczny trening, czyli co powinieneś wiedzieć o ekscentryce Chcesz mieć zgrabną pupę? Podejmij nasze wyzwanie! To ćwiczenie powinna codziennie wykonać każda kobieta. Wysmukli talię i poprawi życie seksualne Tych napojów nie pij po treningu Grube uda - jak się pozbyć z nich tkanki tłuszczowej, zasady żywienia Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud Trening na redukcję – zasady, plan treningowy